Úton-útfélen felbukkanó kavicsok, avagy ki téríti meg a kőfelverődéssel okozott kárt?
Az év bármely szakaszában adódhat probléma belőle, mégis, a mezőgazdasági gépjárművek és a földmunkák tavaszi startolásával megnőnek az úttestre felhordott törmelékek által okozott károk száma. Ki a felelős azért, ha a szélvédőt megrepeszti a felpattanó kő? Hogyan bizonyítható a kár, ha senki nem haladt előttem?
KÁRTÉRÍTÉSJOGSZABÁLYAUTÓZÁSKÖZLEKEDÉSGÉPJÁRMŰ JOG
dr. Krizsán Zoltán
4/30/20256 perc olvasás
Úton-útfélen felbukkanó kavicsok, avagy ki téríti meg a kőfelverődéssel okozott kárt?
Az év bármely szakaszában adódhat probléma belőle, mégis, a mezőgazdasági gépjárművek és a földmunkák tavaszi startolásával megnőnek az úttestre felhordott törmelékek által okozott károk száma. Ki a felelős azért, ha a szélvédőt megrepeszti a felpattanó kő? Hogyan bizonyítható a kár, ha senki nem haladt előttem?
dr. Krizsán Zoltán
2/4/2025 - 3 perc olvasás
A kőfelverődésből eredő gépjárműkár esetén a jogi lehetőségek és a kártérítés módja sajnos sok dologtól függ, többek között attól, hogy:
- ismert-e a felelős;
- amennyiben igen, mennyire együttműködő ő vagy a biztosítója;
- milyen biztosítási fedezet áll rendelkezésre az ügyben;
- volt-e Kavicsfelverődés tábla az útszakaszon;
- bizonyítható-e a baleset helye, ideje és az okozott kár nagysága?
Kavicsfelverődés és felelősség
A közúti közlekedés során számtalan veszéllyel kell számolniuk a közlekedőknek – jogilag ugyanakkor nem, vagy nemcsak emiatt nevezhető a gépjárművezetés veszélyes üzemnek. Az úttesten és környékükön előforduló veszélyeket különböző jelzőtáblák jelzik a közlekedőknek, amelynek a tájékoztatáson túl – szintén, ha a jogi megközelítést nézzük – azért is jelentős az útkezelő szempontjából, mert a tábla kihelyezésével ő „mossa kezeit, bármi történik is, felelősséget nem vállal; ő mindent megtett a tájékoztatással, ami az adott helyzetben általában elvárható”. Mindenesetre nem ennyire fekete-fehér ez a helyzet sem (és nem vonhatjuk le azt a következtetést sem, hogy tábla hiányában az útkezelő mindig felelősséggel tartozik a bekövetkezett kárért).
Az egyik ilyen veszély a „Kavicsfelverődés”, amely tábla azt jelzi, hogy az úton a járművek kerekei – az úttest laza szerkezete miatt – kavicsfelverődést idézhetnek elő. A veszély ismeretében célszerű még körültekintőbbel vezetni, adott esetben csökkenteni a sebességet, valamint mindenképpen betartani a követési távolságot, akár még nagyobb helyet hagyva az előttünk haladó gépjármű mögött, ezzel is csökkentve a felverődés kockázatát, vagy ha bekövetkezik a baj, a becsapódás erősségét és ezáltal az okozott kár mértékét.
Függetlenül attól, hogy volt-e kihelyezett veszélyt jelző tábla, az még nem mentesíti azt a járművet vezető személyt a felelősség alól, akiről a kavics felpattan a mögötte haladó járműv(ek)re.
Felismerhető rendszám
Amennyiben az előttünk haladó gépjárműről csapódik fel kavics és okoz kárt pl. a karosszérián vagy a szélvédőn, ő a felelős a kárért. A kártérítés – akár bíróság előtti – megítéléséhez talán a legfontosabb kérdések a károkozó gépjármű beazonosítása, a helyszín és az időpont, valamint a felelősség tisztázása.
Kárrendezés folyamata
Ideális esetben az előttünk haladó is észleli a károkozást és megáll, vagy – a KRESZ szabályait megtartva a dudálásra, villogásra – félrehúzódik, és a felelősség elismerésével az érintett felek kitöltik a baleseti kárbejelentő lapot.
Ezt követően a károkozó kötelező gépjármű-felelősségbiztosítója (a továbbiakban: kgfb biztosító) téríti meg az okozott kárt, amelynek helytállási kötelezettsége van a biztosítottja felelőssége esetén.
A kártérítés alapja ilyenkor a szerződésen kívüli kártérítési felelősségre épül. A felelősség mértéke nem azon múlik, hogy a járművezető szándékosan vagy gondatlanul járt el (ún. felróhatóság, ez az ő és a kgfb biztosítója közötti jogviszonyban lehet érdekes kérdés). A kártérítési felelősség ilyen esetben a fokozott veszéllyel járó tevékenységi körben bekövetkezett rendellenességre vezethető vissza.
A gyakorlatban azonban sokszor „utolérhetetlen” a helyszínen a károkozó, így utólag szükséges bebizonyítani, mégpedig a károsultnak azt, hogy az adott útszakaszon kőfelverődés okozta kárt szenvedett el.
Félrehúzódást követően hívható rendőr, amennyiben azonban a károkozó gépjármű nincsen a helyszínen, a felelőst megállapítani nem fogják tudni, maximum jegyzőkönyvezni a kőfelverdés tényét, helyét és idejét.
Ha csak leolvastuk a rendszámot – de nem rögzítettük fényképen, bemondásra kétséges, hogy a kgfb biztosító elismeri biztosítottja felelősségét és megtéríti az okozott kárt (pl. a balesetkor jelen lévő tanú viszont már árnyalhatja ezt a bizonyítási kockázatot).
Károkozói oldalon érv, károsulti oldalon pedig buktató lehet az, hogy a károsultnak kármegelőzési kötelezettsége van, ez a követési távolság megtartása kérdése során érdekes kérdés lehet: bekövetkezett-e volna a kár, ha a károsult megtartja vagy még nagyobb követési távolságot tart az előtte haladóhoz képest?
Kőfelhordás
Amennyiben a gépjármű saját kereke hajtja fel a követ, nincsen olyan másik jármű, amelynek kgfb biztosítója megtérítené az okozott kárt. Ebben az esetben két megoldás lehetséges. Az első – a kevésbé biztosabb – az, ha bizonyítható az a jármű/személy, amely vagy aki a kavicsot felhordta az útra és nem gondoskodott a keletkező veszély elhárításáról. Kártérítésre köteles ugyanis – szabálysértési, súlyos esetben akár büntetőjogi következmények mellett – az, aki a közúti közlekedés biztonságát így veszélyezteti.
Második eset pedig a gépjárműre köthető vagyonbiztosítás: a casco jelenthet megoldást arra, hogy ne saját zsebből kelljen megfizetni a javítási költségeket (leszámítva ebben az esetben a casco után kikötött önrész mértékét).
Vagyonbiztosítás
Ezen biztosítás terhére téríthető meg az elszenvedett kár, ha
- ismeretlen eredetű kőfelverődés áldozata a gépjármű,
- a jármű saját kereke alól felpattanó kő okoz kárt,
- a károkozó jármű felelősségbiztosítója – akár jogi eljárást követően – valamiért nem állapítja meg helytállási kötelezettségét.
A casco biztosító felelősségének alapja, hogy a biztosítás kiterjedjen az ilyen jellegű károkra is – ezt nem árt ellenőrizni a biztosítás megkötésekor, vagy a káresemény bejelentésekor.
Mit tehetünk kőfelverődés esetén?
A bizonyítás szükségessége már a szakcikk korábbi szakaszában is felmerült: fontos a kár és a körülmények alapos dokumentálása – fényképek, tanúk, fedélzeti kamera, szükség esetén rendőrség értesítése. A szabad bizonyítás elvéből következően csak a járművezetők és a károsultak kreativitása szab határt – a jogszerű keretek között eljárva – annak, hogy hogyan lehet még bizonyítani a kőfelverődés okozta károkat.
Összefoglalás
A kőfelverődés okozta károsodást az azt okozó jármű vezetője köteles megtéríteni. A kárt okozó járművezető helyett/mellett annak kötelező gépjármű-felelősségbiztosítója terhére érvényesíthető kártérítési igény.
Azonban pl. a követési távolság be nem tartása vagy egyéb károsulti közrehatás esetén kármegosztásra kerülhet sor, ami azt jelenti ebben a helyzetben, hogy a károsult csak kevesebb összeget kap meg a ténylegesen bekövetkezett károkhoz képest. Ez az eset akkor értékelhető, ha a károsodás nem következett volna be a követési távolság betartása, vagy az egyéb közrehatás elmaradása esetén (ez viszont szakkérdés, nem jogkérdés!).
A legbiztosabb megoldás – ha a biztosítás erre kiterjed – a casco vagyonbiztosítás. Sajnos meg kell jegyezni, van az a bosszantó helyzet, amikor nincsen esély bebizonyítani az igényt a biztosító társaság előtt!
Jelen szakmai cikk csupán tájékoztató jellegű, amely nem minősül jogi tanácsadásnak. Kérem mindig vegye figyelembe a megjelenési dátumot, mivel a jogszabály változhat, és a cikkben szereplő információ idővel elavulhat. Naprakész jogi tanácsért konzultáljon velem az alábbi elérhetőségeken:


Az oldal kizárólag tájékoztató jellegű általános információkat tartalmaz, semelyik tartalom nem minősül jogi tanácsadásnak, ajánlattételnek vagy ajánlattételre történő felhívásnak! Az oldal fenntartója nem vállal felelősséget olyan döntésért, illetve annak következményéért, amelyet az oldal látogatója kizárólag az oldalon található tartalomra alapozottan hozott. Az oldal tartalma szerzői jogvédelem hatálya alatt áll.
Ezt a honlapot a Budapesti Ügyvédi Kamarába bejegyzett, 36082000 Kamarai Azonosító Szám (KASZ) alatt nyilvántartott dr. Krizsán Zoltán egyéni ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, amelyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon elérhetők.
Személyes konzultáció előre egyeztetett időpont alapján.🙋🏻♂️
2025 © dr. Krizsán Zoltán ügyvéd. Minden jog fenntartva!


1061 Budapest, Andrássy út 5. II/5. ⚐